Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. Często rozpoczynamy po prostu od założenia własnej działalności gospodarczej, która już działa jako firma jednoosobowa. Bywa, że firma rozwinie się na tyle, że przekształcamy naszą jednoosobową firmę w spółkę i zatrudniamy pracowników, którzy pracują na naszą korzyść.
Z założeniem takiej spółki wiąże się też kontrolowanie finansów. Oczywiście najłatwiej jest nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, które będzie odpowiedzialne za nasze finanse albo z zatrudnieniem osoby na stanowisku księgowej. Z czasem stanowisko może zamienić się na dział księgowości, kontrolujący wszelkie zyski i wydatki.
W dzisiejszych czasach najprościej jest, gdy firma posiada przynajmniej jedno konto firmowe, na które wpływają zapłaty za zlecenia, z którego można płacić rachunki lub opłacać zatrudnienie pracowników itp. Na rynku jest wiele banków, które w swej ofercie posiadają produkty nie tylko dla indywidualnych klientów, ale również dla klientów biznesowych, takich właśnie jak firmy. Z ofert wszystkich banków, wybieramy ten, który dla nas wydaje się najbardziej zaufanym i który będzie miał dla nas najkorzystniejsze oferty.
Wiadomym jest, że gdy posiadamy firmę, to konto bankowe nie służy wyłącznie do płacenia faktur czy opłacania rachunków. Z czasem pojawiają się inne potrzeby firmy. Między innymi zakup samochodu lub większej ilości samochodów niezbędnych do prowadzenia firmy. Tym samym firmy decydują się na zaciągnięcie kredytów. Czasami są to kredyty na wspomniane wyżej samochody, niekiedy zdarza się, że firmy inwestują również w nieruchomości.
Jeśli zakładamy nową firmę, mamy pomysł na biznes, plan biznesowy i nadzieje, że nasz pomysł wypali, a nie mamy funduszy, aby wystartować z własną działalnością, mamy również możliwość otrzymania kredytu na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Niektóre banki na start są w stanie udzielić nawet do 500 tysięcy złotych pożyczki.
Nie jest to jednak tak prosta sprawa. Ponieważ gdy zaciągamy kredyt musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli spłacać raty. Spłata kredytu zaciągniętego na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest decyzją bardzo poważną, ponieważ jeżeli okaże się, że działalność nie przynosi zysków albo nie ma w ogóle popytu na nasz produkt, to banki nie anulują nam zaciągniętego już kredytu. Spłata kredytu będzie musiała nastąpić z naszej własnej kieszeni.
Jeśli więc nie posiadamy wolnych środków, które moglibyśmy wyłożyć na początku naszej działalności, musimy się liczyć z ryzykiem spłacania kredytu w późniejszym okresie.
Na szczęście nie każda działalność jest totalną porażką. Może okazać się, że nasza firma będzie tak dobrze prosperować, że kredyt spłacimy bez większego wysiłku i będziemy mogli pozwolić sobie na rozszerzenie działania naszej firmy. Nie można się więc poddawać i od razu myśleć negatywnie. W ten sposób nic nie osiągniemy, a marzenia o naszej własnej firmie prysną jak bańka mydlana. A nie o to w tym chodzi. Trzeba po prostu myśleć pozytywnie!