Prowadząc swoją działalność gospodarczą, jak również wypełniając obowiązki codziennego życia, wielu ludzi zmuszonych jest korzystania z usług przedstawionych przez placówki bankowe. Banki opisując szczegółowa ofertę proponują swoim klientom: zakładanie indywidualnych kont bankowych, firmowych kont, usług związanych z oszczędnościami, pożyczki, kredyty oraz inne charakterystyczne usługi. Każda usługa opatrzona jest indywidualnymi zasadami, które dobierane są niejednokrotnie pod konkretnego klienta. Finanse, które związane są z usługami bankowymi, jak również pieniądze potrzebne do prowadzenia działalności i życia codziennego, mogą przedstawiać różne waluty, którymi operują przedsiębiorcy z różnych zakątków świata.
Duże firmy, zagraniczni przedstawiciele, jak również spółki działające w wielu krajach posłują się zazwyczaj ujednoliconą walutą. W Europie główną walutą jest euro, a posługiwanie się tym nominałem daje wiele możliwości, związanych z wymianą handlową. Każdy biznes, prowadzony przez właścicieli powinien rozeznać się w walucie, jak również znać jej równowartość z walutą obowiązująca na terenach naszego kraju. Prowadząc również sprzedaż i kupno zagraniczne, należy zorientować się jakie przeliczniki walutowe posiadają poszczególne banki, a także jak wyglądają obowiązki wymiany walut i przewalutowania, podczas płacenia karta za granicą. Dzięki dokładnie opisanym i zawartym zasadom, można wybrać placówkę, która najbardziej będzie odpowiadała oczekiwaniom i potrzebom klientów, jak również była najbardziej opłacalna i korzystna.
Kursy walut maja również znaczenie podczas zarządzania akcjami i biznesie związanym z giełdami. Każdy przedsiębiorca i inwestor, powinien na bieżąco śledzić kursy walut, jak również ich zmianę w ciągu danych jednostek czasowych.
Stosowanie i zapoznanie się z kurwami walut ma również ogromne znaczenie podczas kupna i sprzedaży zagranicznej. Faktury wystawione przez obcokrajowców, zawierają ceny podane w zagranicznej walucie. Księgowanie ich i rozliczanie odbywa się w polskiej walucie, zmuszając przedsiębiorców do odpowiednie przeliczania walut za pomocą odpowiedniego kursu. Przeliczanie kursów podczas transakcji zagranicznych firm, ujęte może być na kilku poziomach. Jednym z nich jest ujęcie rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. Przy obliczeniu tego rodzaju kursów uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w sprzedaży. Kolejnym ujęciem jest przeliczanie w ujęciu bilansowym, na który składa się przeliczenie faktyczne oraz średnia NBP z dnia poprzedzającego ten dzień. Kolejnym krokiem jest przeliczanie kursowe dla potrzeb rozliczenia podatku VAT – przeliczenia te ustalone są przez Narodowy Bank Polski.
Przewalutowanie jest również niezbędne na płaszczyźnie należności celnych, do ustalenia wartości celnej towaru, zakupionych w obcej walucie. Każdy przedsiębiorca musi również pamiętać o przestrzeganiu zasad dotyczących ograniczeń wynikających z prawa dewizowego. Istotnym jest również by wszystkie fakturę przedstawione w obcej walucie muszą być płacone w tych samych jednostkach pieniężnych.